اخبار

دانشمندان برای نخستین‌ بار از روی سلول‌های غیرزایشی منجمدشده موفق‌ به شبیه‌سازی موش شدند

فرایند خشک کردن انجمادی مزایای شناخته‌شده‌ی زیادی به همراه دارد و پژوهشگران اخیراً با اتکا بر این روش توانسته‌اند کار بزرگی انجام دهند. خشک کردن انجمادی گزینه‌های غذایی متنوع‌تری دردسترس فضانوردان قرار می‌دهد و به‌لطف آن می‌توانیم توت‌فرنگی‌هایی با پوشش شکلاتی درست کنیم. براساس آنچه ساینس‌آلرت می‌نویسد، پژوهشگران متوجه شده‌اند که می‌توان از تکنیک خشک کردن انجمادی به‌منظور ذخیره‌ی اطلاعات DNA و سلول با هدف شبیه‌سازی (همسانه‌سازی) استفاده کرد.

خشک کردن انجمادی سلول‌ها نرخ موفقیت بسیار پایینی دارد (۰٫۲ درصد) و به‌این‌زودی‌ها نمی‌تواند تبدیل به یک استراتژی استاندارد برای شبیه‌سازی و ذخیره‌ی اطلاعات سلول شود. بااین‌حال پیشرفت‌های اخیر در این زمینه بسیار هیجان‌انگیز است.

پژوهشگران به هدایت سایاکا واکیاما، از دانشگاه یاماناشی ژاپن در مقاله‌ای جدید می‌نویسند: «حفظ تنوع زیستی اقدامی اساسی است، بااین‌حال ذخیره‌سازی سلول‌های زایشی با استفاده از نیتروژن مایع به‌عنوان منابع ژنتیکی، دشوار و هزینه‌بر و تمامی دستاوردها ممکن است به هنگام بروز بلایای طبیعی به‌راحتی از بین بروند.»

پژوهشگران در ادامه‌ی مقاله می‌گویند: «اینجا ما نشان می‌دهیم که سلول‌های سوماتیکِ (پیکری) خشک‌شده به روش انجمادی می‌توانند کلون‌هایی سالم و بارور تولید کنند. نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد که احتمالاً این تکنیک می‌تواند به ایجاد راهکارهایی جایگزین، ارزان‌تر و ایمن‌تر از نیتروژن مایع برای ساخت بانک‌های اطلاعات پزشکی (بیوبانک) منتهی شود.»

دیدگاهتان را بنویسید