ترک الکتریک | تولید کننده و وارد کننده محصولات روشنایی
store2-logo

دانشمندان برای نخستین‌ بار از روی سلول‌های غیرزایشی منجمدشده موفق‌ به شبیه‌سازی موش شدند

اشتراک گذاری

فرایند خشک کردن انجمادی مزایای شناخته‌شده‌ی زیادی به همراه دارد و پژوهشگران اخیراً با اتکا بر این روش توانسته‌اند کار بزرگی انجام دهند. خشک کردن انجمادی گزینه‌های غذایی متنوع‌تری دردسترس فضانوردان قرار می‌دهد و به‌لطف آن می‌توانیم توت‌فرنگی‌هایی با پوشش شکلاتی درست کنیم. براساس آنچه ساینس‌آلرت می‌نویسد، پژوهشگران متوجه شده‌اند که می‌توان از تکنیک خشک کردن انجمادی به‌منظور ذخیره‌ی اطلاعات DNA و سلول با هدف شبیه‌سازی (همسانه‌سازی) استفاده کرد.

خشک کردن انجمادی سلول‌ها نرخ موفقیت بسیار پایینی دارد (۰٫۲ درصد) و به‌این‌زودی‌ها نمی‌تواند تبدیل به یک استراتژی استاندارد برای شبیه‌سازی و ذخیره‌ی اطلاعات سلول شود. بااین‌حال پیشرفت‌های اخیر در این زمینه بسیار هیجان‌انگیز است.

پژوهشگران به هدایت سایاکا واکیاما، از دانشگاه یاماناشی ژاپن در مقاله‌ای جدید می‌نویسند: «حفظ تنوع زیستی اقدامی اساسی است، بااین‌حال ذخیره‌سازی سلول‌های زایشی با استفاده از نیتروژن مایع به‌عنوان منابع ژنتیکی، دشوار و هزینه‌بر و تمامی دستاوردها ممکن است به هنگام بروز بلایای طبیعی به‌راحتی از بین بروند.»

پژوهشگران در ادامه‌ی مقاله می‌گویند: «اینجا ما نشان می‌دهیم که سلول‌های سوماتیکِ (پیکری) خشک‌شده به روش انجمادی می‌توانند کلون‌هایی سالم و بارور تولید کنند. نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد که احتمالاً این تکنیک می‌تواند به ایجاد راهکارهایی جایگزین، ارزان‌تر و ایمن‌تر از نیتروژن مایع برای ساخت بانک‌های اطلاعات پزشکی (بیوبانک) منتهی شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه

برای دریافت اطلاعات به روز، اخبار، بینش یا تبلیغات در خبرنامه ما ثبت نام کنید.
تخفیف ویژه
تا 50% تخفیف فقط برای اعضای جدید این ماه
دیگر مقالات